SILK
Velika azijska večera između Masarykove i Varšavske
Silk je smješten usred pješačke zone i šetnice, između Masarykove i Varšavske ulice, u prostoru nekadašnjeg Apetit Cityja. Restoran je već prisutan na Korčuli i Hvaru te u Splitu, a kvalitetom je nešto iznad tradicionalne street food ponude.
Interijer je moderan i eklektičan. Prostor ima atmosferu 80-ih s plavim i crvenim neonskim reklamama, bujnim biljkama i golemim umjetničkim djelima lokalnog umjetnika. Podijeljen je na dvije razine, jednu zauzima zajednički stol za 16 osoba, a ostatak manji stolovi sa sićušnim lampicama.
Komunikacija s osobljem je ugodna i profesionalna. Svi su dobro informirani i učinkoviti. Osoblje je iz Azije, što svemu daje zdravu dozu autentičnosti jer poslužuju jela iz cijele Azije, uz sveprisutni sushi.
Što se poslužuje
Jelovnik je podijeljen u dva dijela, kraći sa sushi rolicama i duži koji pokriva azijska fusion jela koja možete probati u Silku.
Wokovi, curryji, tataki i teppanyaki, juhe, dim sumi, peciva i bunovi, od poznatih klasika do originalnih jela koja morate probati u Silku jer ih nitko ne nudi — poput Laksa juhe ili Hrskavih lignji s čilijem i limetom.
Lista pića je zanimljiva, pokriva nekoliko vrsta azijskih alkoholnih pića i piva, uz obavezni Asahi i Sake. Imaju i uzbudljiv izbor koktela s potpisom inspiriranih hrvatskim i svjetskim namirnicama.
Što su kušali naši kuhari
Započeli smo s klasičnom prženom proljetnom rolicom od povrća sa slatko-kiselim umakom, koja je bila hrskava, ljuta i sočna, a umak je ugodno naglasio okuse sastojaka.
Zatim smo imali Siew Mai raviole (izgovara se shu mai) koje se sastoje od mekog, sočnog punjenja od svinjetine i ukusne "ovojnice" od rižinog tijesta.
Pileći Satay ražnjići bili su dobro pečeni. Meso je bilo mekan, a marinada je bila ljuta i slatka te je lijepo nadopunjavala okus mesa.
Hrskave mlade lignje sa sriracha majonezom, mladim lukom, čilijem i limetom bile su iznenađenje obroka jer su jednostavnom jelu dale neočekivanu dubinu i raspon okusa.
Pirjana svinjetina i gyoza od škampi bile su OK, klasične, lijepo hrskave izvana, a sočne i ukusne iznutra. Umak koji je došao s njima iznad je hrvatskog standarda sličnih jela.
Oduševila nas je i hrskava kung pao svinjska potrbušina s kimchi rižom, sa savršeno pečenim mesom, lijepo hrskavim na rubovima. Ljutina kimchija napravila je harmoniju okusa. u suradnji s kikirikijem u riži i posipanim mladim lukom.
Prsa pekinške patke narezana se na tanke trakice, te služena uz tanke palačinke kuhane na pari, umak od šljiva i julienne od mrkve, mladog luka i drugog povrća.
Morate ih motatii u male paketiće s malo umaka i povrća i pojesti u jednom zalogaju za autentično iskustvo.
Sladoled mochi bio je osvježavajući užitak, s lijepo ljutim mangom i gotovo dimljenim matcha zelenim čajem u tankoj ljusci želatinastog rižinog tijesta.
Popili smo hladni sake i Asahi pivo da upotpunimo doživljaj.