Sol
Kako Hrvati zamišljaju tapas
Na sjeveroistočnom kutu Trga bana Jelačića, na katu bara Johann Franck, naći ćete Sol, tapas na hrvatski način, u kojem su sastojci i vina hrvatski, a tanjuri napravljeni za dijeljenje. Jela je kreirao Mate Janković, poznati hrvatski kuhar, a ovo mu je nova lokacija na koju je doselio s ugla Ilice i Margaretske.
Tapasi su ovdje restoranski koncept hrane namijenjen za dijeljenje, a ne tradicionalno španjolski zalogaji koja birate na šanku uz čašu vina.
Interijer je jednostavan i funkcionalan, s naklonom soli, uključujući ogromne stropne svjetiljke napunjene solju s otoka Paga.
Usluga je učinkovita, a hrana tehnički savršena, čak i kada je mjesto krcato.
Što se poslužuje
Sol priprema doručak s nekoliko vrsta poširanih i kajgana s hrpom dodataka koje možete izabrati.
Većina gostiju dolazi radi izbora toplih i hladnih tapasa, poput slanog profiterola punjenog dimljenom pastrvom i kavijarom od pastrve ili chefove verzije sicilijanskih arancina od tipičnog skradinskog rižota od teletine ili gulaša od janjetine s graškom.
Okusi su majstorski spojeni, hrana je složena u pripremi i tehnici, a nudi izvrsnu vrijednost za novac - kada uzmemo u obzir vrhunsku lokaciju u središtu grada.
Kuhanje je razigrano, ali standardizirano, oslanjajući se na hrvatske namirnice poput crne slavonske svinje, ličke Gacke pastrve i simentalske krave.
Većina jela je chefova interpretacija tradicionalnih hrvatskih jela, poput klasičnog dalmatinskog janjećeg paprikaša s graškom ili pašticade, čak i famoznog skradinskog telećeg rižota koji se kuha dva dana.
Među toplim i hladnim tapasima postoje 4 vegetarijanske i veganske opcije, poput pečene mrkve s pestom, carpaccia od tikvica i grilane breskve s kozjim sirom i karameliziranim lukom.
Svako je jelo tehnički savršeno; okusi su uravnoteženi i uzbudljivi.
Solov jelovnik ima 6 vrsta sireva s otoka Paga, od kojih većinu proizvodi Gligora, u različitim fazama odležavanja i različitim mješavinama kravljeg i ovčjeg.
Vinska karta odgovara konceptu tapas bara, s 33 crna i 17 bijelih vina. Tri šampanjca, 6hrvatskih pjenušaca, 2 rosea i 6 desertnih vina, pomno biranih iz svakog kutka
hrvatske, među komercijalnijim vinarijama i onim manjim, obiteljskim.
Koncept dobro funkcionira budući da se čini da je Sol većinu noći krcat i osoblje se s time dobro nosi. Svi su sretni, što se vidi po dobroj buci bistroa.
Što su kušali naši kuhari
Degustaciju smo započeli prepoznatljivim jelom, profiterolima punjenim sirom i dimljenom gackom pastrvom lagano posutim kavijarom pastrve. Ovo jelo je zvijezda jelovnika jer lijepo balansira okuse, uz uzbudljivu igru tekstura.
Naš drugi tanjur bio je golemi njok punjen pašticadom u gorko-slatkom umaku od suhih šljiva i crnog vina, s klinčićima, slaninom i mrkvom. Ukusan i zadovoljavajuće bogat.
Zatim su nam donijeli krokete od svježeg sira, duboko pržene i posute uzgojenim jestivim biljem. Osvježavajućeg i blagog okusa.
Slijedio je tatarski biftek s tartufima i vlascem, posut pinjolima.
Osvježavajući carpaccio brancina poslužen je na emulziji maslinovog ulja, sokova naranče i limuna kao čistač nepca, s citrusnim notama i mladim, pikantnim maslinovim uljem.
Za desert smo imali zlevanku, tradicionalni biskvit od bijelog kukuruznog brašna s grožđicama, preliven zaslađenim svježim sirom i zapečen.
Sve smo zaokružili drugom zvijezdom Solovog jelovnika, Međimureom, interpretacijom tradicionalne međimurske gibanice u kojoj se kore slažu slojevima svježeg sira, maka, jabuka i oraha. U Solovom slučaju radilo se o dva sloja biskvita, jedan od maka, drugi od oraha i sloj creme fraichea s jabukama u sredini. Odlične teksture i podsjeća na pravu stvar.
Popili smo čašu pjenušca Šember iz obližnjih Plešivičkih vinograda.
Sveukupno naš račun je bio 67 eura za dvije osobe.